Martin Motýl

K příležitosti svého 30. výročí aktivního muzicírování na českých podiích dokončil kytarista, zpěvák, skladatel a textař Martin Motýl přípravu autorského poprockového koncertu, složeného z písní jeho dosavadní hudební tvorby, obohaceného o několik, pro něj nejzásadnějších hitů, jež ovlivnily jeho dosavadní hudební tvorbu. Tento koncertní program mapuje umělecký vývoj hudebníka téměř s chronologickou důsledností. Umožňuje tak posluchači dokonale nahlédnout až na samé dno umělecké duše milovníka rockové a populární muziky a znovu si s ním projít část jeho uměleckého života.
V programu zazní autorské písně z období jeho působení ve skupinách PREMIER (Hrobař, Nejsi – Já, lásko zastavím čas, Každý sám), ARGEMA (Je to tak dávno, Šapitó – Hlídej svůj smích, Tisíce vět, Upíří bál), a BOBR&MOTÝL (Vojáci lásky, Vstříc amorům, Naděje v budoucím čase, Pláč milenců, Vyznání – Ty jsi má láska, ty jsi můj sen). Nebudou chybět ani novější skladby (Andělům, Síla zázraků).
Koncertní program je podpořen kvalitními výkony všech zúčastněných instrumentalistů a jeho ambicí je potěšit jak běžné konzumenty populární hudby svojí písničkářskou přímočarostí, tak náročnější posluchače koncertními úpravami některých skladeb.

Hudební kariéra Martina Motýla

Motýl & Erika (od 2006 …)

Na jaře roku 2006 vzniká zcela nový hudební projekt. Příchod zpěvačky Eriky s sebou přináší další dramaturgické možnosti. Nastává podstatná změna reportoáru a image oproti předchozímu období Bobr+Motýl. Otevírají se nové možnosti hudebních vystoupení. Přibývá koncertů pro děti základních a mateřských škol. Hudební dvojce Motýl+Erika, příležitostně obohacená o další hudebníky, zaplňuje svůj kalendář vystoupeními na společenských akcích, jako jsou plesy SRPŠ, plesy sportovců, hasičů, obcí atd. Přibývá také hudebních produkcí na firemních večírcích, svatbách a rodinných oslavách.

V roce 2008 dvojice dokončuje své nové CD s názvem Jen své srdce lásce dej. Motýl+Erika stále častěji vystupují v rozšířené sestavě o zpívajícího kytaristu Jakuba Talaše.

S personálních důvodů se roce 2012 mírně mění filozofie nabídky hudebních produkcí Martina Motýla. Vzniká hudební projekt pod novou značkou „MOTÝL band CZ“, což dává možnost nabídnout pořadatelům, oslavencům, nevěstám, ženichům a vedením škol, zvolit si obsazení hudební skupiny dle požadavků na repertoár a cenu produkce.

BOBR & MOTÝL (1999 – 2005)

V létě roku 1999 začíná písničkářské duo BOBR&MOTÝL psát svou vlastní historii. Snahy obou muzikantů se upnuly k přípravě prvního společného alba, které při svém natáčení ve studiu MicLab Michala Vašici ve Zlíně dostalo název VOJÁCI LÁSKY. Za finanční podpory sponzorů WiKY Kyjov, SGM Třinec a ZAPA Beton a.s. se podařilo toto album v roce 2000 vyrobit v nákladu 10tisíc kusů a společně s distribucí vydavatelské firmy MULTISONIC a.s. na podzim téhož roku uvést na český hudební trh.

Na CD VOJÁCI LÁSKY dvojice Bobr&Motýl posluchač nalezne třináct původních písní obou písničkářů, a to jak úplně nových, tak i starších hitů, známých z produkce skupiny ARGEMA, ve které, jak již bylo uvedeno, oba bohatě působili.

Od druhé poloviny roku 2000 měli možnost posluchači rádia IMPULS a Českého Rozhlasu 1 RADIOŽURNÁL poznat první z písní na albu, která nese název POHLAZENÍ. I v pořadí dvanáctá skladba alba VÁNOČNÍ našla své místo v playlistu rádia IMPULS, a to právě těsně před vánočními svátky. Zde je třeba připomenout i výraznou pomoc rádia ZLÍN, AZ Rádia, rádia KISS Praha a KISS PUBLIKUM Zlín, rádia EGRENSIS Cheb, PRÁCHEŇ Písek, FAKTOR Tábor, APOLLO Valašské Meziříčí a KARYON Znojmo. Lze s potěšením konstatovat, že nejvýraznější skladba LP s názvem VYZNÁNÍ se úspěšně drží v ČESKÉ TOP 50 – NEJHRANĚJČÍCH SKLADEB V RÁDIÍCH ČR (viz IFPI ČR).

V tisku se čtenáři měli možnost dočíst o duu BOBR&MOTÝL především v časopisech BLESK, SUPER, MLADÁ FRONTA DNES, BIGBÍT a některých dalších regionálních periodikách (MORAVSKÝ DEN, DOBRÝ DEN s Kurýrem, SLOVÁCKO, JIHOČESKÉ LISTY … ).

Důležitý zlom pro písničkářské duo BOBR&MOTÝL představuje započatá spolupráce s hudebním vydavatelstvím MULTISONIC a.s. Karla Vágnera a uměleckou agenturou AMFORA Petra Salavy. Právě s AMFOROU absolvovali BOBR&MOTÝL v prosinci 2000 „VÁNOČNÍ SHOW PRO DĚTI 2000“, kterou měli možnost shlédnou děti v téměř 25 městech České republiky a Slovenska. Spolupráce pokračovala během celého příštího roku jednotlivými vystoupeními v oblastních kolech MISS AEROBIC 2001, jež vyvrcholila finálovým pořadem na TV NOVA 7.října 2001. Dále se BOBR&MOTÝL zúčastnili jako hosté i několika zápasů fotbalového mužstva AMFORY a také několika tenisových turnajů.

I spolupráce s ČT znamená pro dvojici výrazný přínos. V pořadu ZAČÍNÁME, moderovaným Martinem Hrdinkou, se BOBR a MOTÝL objevili během roku 2001 hned třikrát, včetně silvestrovského gala pořadu.

V září roku 2003 přichází další velká událost, a to vydání nového alba s názvem „VYZNÁNÍ – Ty jsi má láska, ty jsi můj sen“. Zde posluchači naleznou celkem patnáct písní opět z původní tvorby dvojice BOBR&MOTÝL včetně hitu VYZNÁNÍ, podle kterého bylo toto album i nazváno. Jako bonus CD obsahuje datovou stopu s videoklipem k písni VYZNÁNÍ, jehož výrobu sponzorsky zaštítila firma ZAPA Beton a.s.. Nové album vychází u hudebního vydavatelství MULTISONIC a.s. Karla Vágnera za mediální podpory rádia BLANÍK. Křest proběhl 20.září v Mnichovicích u Prahy na pouti rádia BLANÍK.

BOBR&MOTÝL uskutečnili za šest let své existence (1999-2005) přes 1000 vystoupení, a to na Moravě, v Čechách, na Slovensku, v Praze a na Olympské riviéře v Řecku v letovisku NEI PORI v rámci spolupráce s agenturou AMFORA a cestovní kanceláří GOLDAIR GREECE TOURS.

BABYLOON (1998 – 1999)

Na jaře 1998 Martin Motýl odchází ze skupiny ARGEMA a začíná intenzivně procovat na úplně novém projektu s názvem BABYLOON. Během jednoho roku natáčí rocková skupina BABYLOON ze Zlína dva maxisingly ve vlastní režii s celkem osmi písněmi ale nedostatek finančních prostředků a absence vydavatelské firmy donutí skupinu tento hudební projekt pozastavit. Skupina se rozchází a jednotlivý členové pokračují v jiných hudebních skupinách.

Na fotce, která byla vyrobena jako plakát A2 a jako podpisová karta v podobě pohlednice, vydíte kromě členů skupiny BABYLOON také dívčí klín, barevně stylizovaný do státní vlajky nejmenovaného státu. Autorem je známý brněnský fotograf a grafik Jeff Kratochvíl.

ARGEMA (1996 – 1999)

Prvním počinem v ARGEMĚ se stalo natočení v pořadí již pátého nosiče této skupiny KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA. Na albu je autorem hudby a textů u třech písní z nichž píseň ŠAPITÓ (video ukázka) vyšla ještě před vydáním LP jako promosingl a objevila se i na kompilaci firmy Monitor – EMI SUPERHITY 1996.

V březnu 1997 byl pozván Zbyňkem BOBREM Horákem k natáčení jeho sólového alba ARGEMANIAK ANEB VZPOMÍNKY NA ARGEMU do ostravského studia BARBARELA. Jako kytarista natočil několik písní včetně VYZNÁNÍ (Ty jsi má láska, ty jsi můj sen …) a podílel se i na hudební produkci. Od této již druhé úzké spolupráce s BOBREM, ta první proběhla při natáčení alba KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA, bylo zřejmé, že se dříve či později se Zbyňkem BOBREM Horákem pustí do společného písničkářského projektu, což se počátkem roku 1999 i stalo.

V květnu 1997 se skupinou ARGEMA dokončil natáčení alba POMALÁČE 2, kde se jako autor hudby a textů podílel čtyřmi písněmi. Na píseň JE TO TAK DÁVNO byl natočen videoklip, jenž bylo možno zhlédnout v hitparádě TV NOVA ESO a skladba se objevila na kompilaci firmy Monitor – EMI SUPERHITY 1997.

PREMIER (1993 – 1996)

V roce 1993 přijal nabídku od zlínské skupiny PREMIER a na podzim téhož roku se jako autor hudby a textu podílel na první desce PROBODNU TĚ HROTY hned čtyřmi písněmi. V létě 1994 následovalo natáčení alba HROBAŘ ve studiu „C“ v Ostravě a počátkem roku 1995 vydání u firmy POPRON. Díky několikanásobnému umístění HROBAŘE na prvním místě v hitparádě TV NOVA ESO, PREMIER po třech měsících prodeje získal ZLATOU DESKU a na konci roku i ZLATÉ ESO a Martin Motýl s PREMIEREM absolvoval několik turné po České republice.

V říjnu 1995 následovalo natáčení třetího alba skupiny PREMIER ČERNÁ VDOVA v bratislavském studi u EBONY a v listopadu bylo toto CD opět firmou POPRON vydáno na vánoční trh.

Na jaře 1996 došlo v PREMIERU k názorovým neshodám v umělecké tvorbě a to byl jeden z hlavních důvodů, proč Motýl přijal nabídku psát písničky a vystupovat se skupinou ARGEMA.

IMPERIUM (1992)

Na pódiu se Martin Motýl začíná pravidelně objevovat v roce 1992 jako kytarista a vokalista uherskohradišťské skupiny IMPERIUM.

Ovšem úplně první pódiové opojení mu bylo dopřáno již na střední SPŠ Dřevařské v Bystřici pod Hostýnem a to hned v prvním ročníku, kdy se začal zúčastňovat školní pěvecké soutěže Dřevěný Orfeus. Ve čtvrtém ročníku se dokonce stal i jejím vítězem. Tehdy poslouchal a hrál především tvorbu folkových písničkářů jako např. Jarka Nohavici, Karla Plíhala, Vladimíra Merty a mnoha dalších.

Pravidelně navštěvoval také mládežnický pěvecký sbor sbormistryně Marty Pořízkové a pěvecký sbor města Bystřice pod Host. S názvem Tregler.

Od svých starších spolužáků přijal „angažmá“ ve školní rockové skupině, jejíž repertoár byl tvořen muzikou mnohem tvrdších skupin, jako např. Acceptů nebo Iron Meidenů. V době svých středoškolských hudebních aktivit se věnoval také jednomu zlínskému rockovému projektu s názvem EXCELENT.

To bylo před základní vojenskou službou. Po návratu přichází start ve zlínské skupině ATTACK.

Rychlá poptávka / Martin Motýl

3 + 6 =